CASA GOSPODINELOR
Bine ai venit!
Clubul Gospodinelor te invita sa i te alaturi!


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

CASA GOSPODINELOR
Bine ai venit!
Clubul Gospodinelor te invita sa i te alaturi!
CASA GOSPODINELOR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ora exacta
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Stop 5 minute - Anunturi-
Cine este conectat?
În total sunt 5 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 5 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 50, Mier Iun 14, 2017 5:10 am
Ultimele subiecte
» La o cafeluta
Cum pregatim ouale pentru vopsit- Realizat de Emma EmptyLun Iul 01, 2013 1:54 am Scris de lili

» Ce mai gatim-2-
Cum pregatim ouale pentru vopsit- Realizat de Emma EmptyLun Iul 01, 2013 1:53 am Scris de lili

» Negresa cu stafide
Cum pregatim ouale pentru vopsit- Realizat de Emma EmptySam Mar 16, 2013 4:49 am Scris de lili

» Meniu Craciun 2011
Cum pregatim ouale pentru vopsit- Realizat de Emma EmptyJoi Ian 05, 2012 2:51 am Scris de lili

» Cartofi "Jos Basescu"
Cum pregatim ouale pentru vopsit- Realizat de Emma EmptySam Dec 17, 2011 11:41 pm Scris de lili

» Torturi pentru femei, fete -Poze luate de pe internet -
Cum pregatim ouale pentru vopsit- Realizat de Emma EmptyDum Dec 11, 2011 9:45 am Scris de lili

» Turta dulce
Cum pregatim ouale pentru vopsit- Realizat de Emma EmptyMar Dec 06, 2011 10:51 pm Scris de lili

» Mititei din carne de porc facuti acasa
Cum pregatim ouale pentru vopsit- Realizat de Emma EmptyMar Dec 06, 2011 10:46 pm Scris de lili

» Coronita de Craciun pentru usa- Realizata de Emma
Cum pregatim ouale pentru vopsit- Realizat de Emma EmptyVin Dec 02, 2011 10:46 am Scris de lili

Calendar ortodox
Sponsori
Create your own banner at mybannermaker.com! Photobucket
Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Vizitatori

counter globe
widgeo.net

Cum pregatim ouale pentru vopsit- Realizat de Emma

In jos

Cum pregatim ouale pentru vopsit- Realizat de Emma Empty Cum pregatim ouale pentru vopsit- Realizat de Emma

Mesaj Scris de lili Mar Iul 27, 2010 7:23 am

Pentru ca ne apropiem cu pasi repezi de Sfintele Pasti am gasit cateva sfaturi cum sa pregatim ouale pentru decor .

Golirea continutului
Daca vrei sa ornezi oua pentru decor sau pentru a le face cadou prietenilor, este bine sa le golesti mai intai de continut. Iti va fi mult mai usor sa le manevrezi si le vei putea pastra mai multi ani.
Cu ajutorul unui ac realizeaza cate o gaura la cele doua capete ale
oului. Largeste orificiul cu varful unui cutit. Foloseste o scobitoare
sau un ac de seringa pentru a sparge galbenusul si a omogeniza continutul. In continuare, poti apela la una din urmatoarele tehnici:
1. Scoate continutul cu ajutorul unei seringi. Operatiunea este destul de
dificila, asa ca va trebui sa folosesti o seringa mare, cu ac gros, deoarece
compozitia este densa. „Statisticile” arata ca primele trei incercari se vor
solda cu esec, insa cu rabdare si indemanare iti vei imbunatati si perfectiona
abilitatile.
2. Impinge continutul oului cu ajutorul unei pompite (pipete mai mari)
pozitionate in dreptul unuia dintre orificii. De asemenea, poti folosi pompita respectiva si pentru a spala ulterior oul. Daca nu ai la indemana aceasta ustensila, atunci nu ramane decat sa apelezi la metoda clasica: suflatul. Unii spun ca este usor, altii ca va trebui sa mananci bine in ziua respectiva.
Oricum, da fuga la farmacie inainte si cumpara o seringa sau o pipeta pentru siguranta.
Dupa eliminarea interiorului trebuie sa speli bine oul. Abordeaza aceeasi
tehnica folosita initial, sau pune oul intr-un pahar cu apa si apoi
pozitioneaza-l sub jetul de apa rece, avand grija ca apa sa curga pe jumatate din orificiul creat, astfel incat cealalta jumatate sa permita aerului sa iasa.


Oua de ornament



In general pentru ornament se folosesc oua golite de continut in
prealabil. Este posibil sa le pastrezi cativa ani de acum inainte si pana sa se transforme in chihlimbar, vor crea un adevarat dezastru daca le sparge .Este indicat sa folosesti ouale vopsite in culori deschise , pastelate, sau pe cele cu mici imperfectiuni. Utilizeaza de fundite, paiete,
panglici sau rafie colorata. Ai nevoie si de cateva picaturi de lipici sau de ace cu gamalie colorata.
Poti confectiona chiar tu acasa fundite din matase, tull, sau rafie. Accesorii
gasesti in orice florarie sau librarieFoloseste-te de reviste vechi, de carti
pentru copii, hartie de impachetat sau servetele de hartie si decupeaza motive imprimate pe acestea. Alege modele mici si vesele: flori,
fluturi, iepurasi, ratuste sau imagini religioase in marimi cat mai mici.
De asemenea poti printa pe hartie lucioasa cateva imagini dragute cu teme Pascale. Decupeaza-le cu atentie si lipeste-le pe oul golit. Poti vopsi in prealabil oul in nuante deschise pentru a asigura o baza imaginilor lipite.
O alta varianta consta in lipirea de frunze ,fire de iarba sau flori (proaspete sau uscate) direct pe ou. Sau, incearca resturi de la ascutirea
creioanelor colorate. Aplica din abundenta lipici pe ou si presara
particulele colorate.
Acuarele
Ouale vopsite cu acuarele nu sunt indicate pentru consum, in special in cazul copiilor. Cu toate acestea, nu limita creativitatea copilului tau si invita-l sa respecte traditiile intr-un mod placut si creativ.
Foloseste oua golite pentru a evita orice fel de accident. Cu ajutorul unui
suport pentru oua si al unei truse clasice de acuarele, activitatea poate
incepe.
Un alt mod este acela de decorare cu hartie creponata care o umezim putin si o asezam pe ou modeland-o dupa forma lui ,aici putem sa ne ajutam de imaginatie amestecand mai multe bucati de hartie de diverse culori ,apoi le vom lasa la uscat ca la final vom da peste el un lac protector (poate fi si lac de unghii incolor sau cu sclipici ).
Spor la treaba !
lili
lili
Admin

Scorpion Caine
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 13206
Reputatie : 7
Data nasterii : 30/10/1970
Data de inscriere : 14/02/2009
Varsta : 53
Localizare : Dej

http://liligospodini.blogspot.com/

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum