CASA GOSPODINELOR
Bine ai venit!
Clubul Gospodinelor te invita sa i te alaturi!


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

CASA GOSPODINELOR
Bine ai venit!
Clubul Gospodinelor te invita sa i te alaturi!
CASA GOSPODINELOR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ora exacta
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Stop 5 minute - Anunturi-
Cine este conectat?
În total sunt 3 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 3 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 50, Mier Iun 14, 2017 5:10 am
Ultimele subiecte
» La o cafeluta
Intrebuintari ale otetului EmptyLun Iul 01, 2013 1:54 am Scris de lili

» Ce mai gatim-2-
Intrebuintari ale otetului EmptyLun Iul 01, 2013 1:53 am Scris de lili

» Negresa cu stafide
Intrebuintari ale otetului EmptySam Mar 16, 2013 4:49 am Scris de lili

» Meniu Craciun 2011
Intrebuintari ale otetului EmptyJoi Ian 05, 2012 2:51 am Scris de lili

» Cartofi "Jos Basescu"
Intrebuintari ale otetului EmptySam Dec 17, 2011 11:41 pm Scris de lili

» Torturi pentru femei, fete -Poze luate de pe internet -
Intrebuintari ale otetului EmptyDum Dec 11, 2011 9:45 am Scris de lili

» Turta dulce
Intrebuintari ale otetului EmptyMar Dec 06, 2011 10:51 pm Scris de lili

» Mititei din carne de porc facuti acasa
Intrebuintari ale otetului EmptyMar Dec 06, 2011 10:46 pm Scris de lili

» Coronita de Craciun pentru usa- Realizata de Emma
Intrebuintari ale otetului EmptyVin Dec 02, 2011 10:46 am Scris de lili

Calendar ortodox
Sponsori
Create your own banner at mybannermaker.com! Photobucket
Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Vizitatori

counter globe
widgeo.net

Intrebuintari ale otetului

In jos

Intrebuintari ale otetului Empty Intrebuintari ale otetului

Mesaj Scris de lili Mier Iul 28, 2010 10:16 pm

Otetul distilat sau alb este foarte eficient in distrugerea microbilor, virusilor, bacteriilor si a mucegaiului, datorita aciditatii sale. Otetul poate inlocui zeci de substante chimice, reprezentind o alternativa ecologica dar si ieftina. Iata citeva intrebuintari :
Inlocuieste solutia pentru curatat aragazul si alte obiecte ,,lipicioase" din casa : 1lingura otet, 1lingura bicarbonat de sodiu si detergent de vase.
Placajul de pe masa de bucatarie si tocatoarele din lemn, vor fi curatate si nu vor mai mirosi daca sunt sterse cu o cirpa inmuiata in otet.
Pentru a scapa de mirosul intepator al galetii de gunoi se spala cu o jumatate de cana de otet fierbinte in care se adauga 2linguri bicarbonat; se clateste bine.
Mirosul din frigider se spala cu o solutie formata din apa calduta si otet; nu este nevoie sa se clateasca; se poate indeparta si murdaria de sub frigider (metoda folosita cu succes de mine).
Geamul plin de grasime de la usa cuptorului : se stropeste cu otet, se lasa sa actioneze citeva minute, dupa care se sterge cu o cirpa moale sau un burete.
Ca sa scapi de mirosulpersistent de mincare din casorelele de plastic, se invelesc intr-un prosop inmuiat in otet, se lasa citeva ore apoi se clatesc cu apa, sau se introduce in interiorul casorelei o felie de piine inmuiata in otet si se lasa pina a doua zi.
bateriile cromate de la chiuvete se curata cu o pasta formata din 1 lingura otet, 2 linguri sare si putina apa .
Desfunda teava de la chiuveta turnind o cana de otet fierbinte in care se adauga 1lingura bicarbonat de sodiu ; se lasa sa actioneze 5minute, dupa care se lasa sa curga apa calda citeva minute.
Jaluzelele din plastic deschis la culoare se curata usor cu o solutie din otet si apa calduta cu o cirpa sau vata.
Urmele inestetice de pe fundul vazelor sau a sticlelor pot fi indepartate cu o canita de otet, citeva boabe de orez; se scutura bine vaza sau sticla pina cind petele dispar.
obiectele din alama sau cupru se curata cu o pasta formata din 1lingura otet, 2linguribulion sau ketchup.
Pentru a scoate petele si a reinnoi culorile de pe covor se foloseste o solutie din 1litru apa si 3linguri otet, se poate adauga in solutie si putin detergent de covoare.
Petele de vopsea de pe geam pot fi curatate cu ajutorul unei cirpe inmuiate in otet.
lili
lili
Admin

Scorpion Caine
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 13206
Reputatie : 7
Data nasterii : 30/10/1970
Data de inscriere : 14/02/2009
Varsta : 53
Localizare : Dej

http://liligospodini.blogspot.com/

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum