CASA GOSPODINELOR
Bine ai venit!
Clubul Gospodinelor te invita sa i te alaturi!


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

CASA GOSPODINELOR
Bine ai venit!
Clubul Gospodinelor te invita sa i te alaturi!
CASA GOSPODINELOR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ora exacta
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Stop 5 minute - Anunturi-
Cine este conectat?
În total sunt 4 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 4 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 50, Mier Iun 14, 2017 5:10 am
Ultimele subiecte
» La o cafeluta
Cum aranjam masa EmptyLun Iul 01, 2013 1:54 am Scris de lili

» Ce mai gatim-2-
Cum aranjam masa EmptyLun Iul 01, 2013 1:53 am Scris de lili

» Negresa cu stafide
Cum aranjam masa EmptySam Mar 16, 2013 4:49 am Scris de lili

» Meniu Craciun 2011
Cum aranjam masa EmptyJoi Ian 05, 2012 2:51 am Scris de lili

» Cartofi "Jos Basescu"
Cum aranjam masa EmptySam Dec 17, 2011 11:41 pm Scris de lili

» Torturi pentru femei, fete -Poze luate de pe internet -
Cum aranjam masa EmptyDum Dec 11, 2011 9:45 am Scris de lili

» Turta dulce
Cum aranjam masa EmptyMar Dec 06, 2011 10:51 pm Scris de lili

» Mititei din carne de porc facuti acasa
Cum aranjam masa EmptyMar Dec 06, 2011 10:46 pm Scris de lili

» Coronita de Craciun pentru usa- Realizata de Emma
Cum aranjam masa EmptyVin Dec 02, 2011 10:46 am Scris de lili

Calendar ortodox
Sponsori
Create your own banner at mybannermaker.com! Photobucket
Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Vizitatori

counter globe
widgeo.net

Cum aranjam masa

In jos

Cum aranjam masa Empty Cum aranjam masa

Mesaj Scris de lili Dum Dec 12, 2010 8:51 am

Chiar daca suntem "intre noi", masa familiala, masa de toate zilele,trebuie sa fie apetisanta si ingrijita, pentru ca un vechi dicton spune ca "omul inteligent se hraneste cu ochii". E de preferat o farfurie de faianta - intacta - uneia de portelan care s-a ciobit, chiar daca ultima a fost candva foarte frumoasa - se spune in "Codul Bunelor ManiereAstazi".

Fata de masa
Putem folosi o fata de masa din in, curata si apretata, in locul uneia dintr-o tesatura scumpa, dar plina de pete. Pentru mesele festive, fata de masa si servetelele vor fi si ele festive, de o albeata imaculata,dar pentru reuniuni intime se pot folosi si fete de masa colorate. In nici un caz nu ne vom servi de cele din material plastic, chiar daca imita perfect cea mai sofisticata tesatura. E bine sa asezam sub fata de masa un molton subtire care protejeaza furnirul mesei.

Farfurii si tacamuri
Trebuie sa asiguram un anumit spatiu pentru fiecare invitat, chiar si pentru cei foarte bine educati, care stiu sa-si tina coatele pe langa corp. Ca musafirii sa se simta confortabil, acest spatiu trebuie sa fie de cel putin 50 de centimetri.

Masa familiala si cea festiva se aseaza la fel, ceea ce le deosebeste este doar numarul farfuriilor, al tacamurilor si al paharelor, stabilit in functie de felurile de mancare. Fiecare farfurie va fi dublata la mesele festive de alta, utilizata doar pentru a pune pe ea farfuria din care mancam. La mesele de fiecare zi ne putem lipsi de aceasta farfurie de serviciu.

O masa festiva se prezinta, de obicei, astfel: farfuria pentru primul fel este asezata deasupra farfuriei de serviciu. Pe ea sau alaturi, sub furculita, se pune servetul frumos impaturit. Chiflele sau feliile de paine se pun in doua-trei cosulete speciale, repartizate simetric. Locul furculitelor este la stanga farfuriei. Aliniate de la stanga spre dreapta in ordinea utilizarii lor, acestea se aseaza cu dintii in sus.

La dreapta se pun cutitele, cu partea taioasa spre farfurie, tot in ordinea utilizarii - cel mai indepartat fiind pentru primul fel de mancare, adica pentru peste, iar in fata farfuriei sta lingura de supa cu partea adancita in sus si uneori lingurita de desert. Nu vom aseza alaturi mai mult de trei cutite si trei furculite. Restul tacamurilor -linguritele de tort, furculitele si cutitele mici pentru baclava sau pentru fructe - nu se pun pe masa, ci pe o masuta de serviciu sau pe un bufet, pentru a fi la indemana. Aceste reguli nu sunt batute in cuie. Numarul tacamurilor si asezarealor difera in functie de meniu.

Tacamurile se pot pune si pe suportul destinat lor, care va fi asezat la dreapta farfuriilor. Pe suport vom aseza, in dreapta, cutitul,cu partea taioasa spre farfurie, si in stanga lui furculita cu dintiiin jos. Lingura si linguritele pentru desert vor fi asezate in fata farfuriei. Daca utilizam suportul de tacamuri, vom pune servetelul la stanga, direct pe fata de masa. La mesele festive exista obiceiul sa se schimbe tacamurile dupa fiecare fel de mancare. La o masa mai putin pretentioasa, nu vom schimba tacamurile decat daca avem peste. In general, vom folosi patru farfurii: farfuria pentru antreuri, farfuria de supa, farfuria intinsa si farfuriade desert. Bolurile (castronasele) pentru supa limpede (consomme) nu se pun de la inceput pe masa, ci se aduc cu supiera sau, gata umplute,pe o tava.

Cum aranjam masa Images?q=tbn:ANd9GcQ_hMOpueBll4EbI0H05yL-GitabpY8x_p8ZT1NS7H8cHu8Yiv1

Cum aranjam masa Dining-pic-1

lili
lili
Admin

Scorpion Caine
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 13162
Reputatie : 7
Data nasterii : 30/10/1970
Data de inscriere : 14/02/2009
Varsta : 53
Localizare : Dej

http://liligospodini.blogspot.com/

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum