CASA GOSPODINELOR
Bine ai venit!
Clubul Gospodinelor te invita sa i te alaturi!


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

CASA GOSPODINELOR
Bine ai venit!
Clubul Gospodinelor te invita sa i te alaturi!
CASA GOSPODINELOR
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ora exacta
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Stop 5 minute - Anunturi-
Cine este conectat?
În total sunt 5 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 5 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 50, Mier Iun 14, 2017 5:10 am
Ultimele subiecte
» La o cafeluta
Creme pentru torturi EmptyLun Iul 01, 2013 1:54 am Scris de lili

» Ce mai gatim-2-
Creme pentru torturi EmptyLun Iul 01, 2013 1:53 am Scris de lili

» Negresa cu stafide
Creme pentru torturi EmptySam Mar 16, 2013 4:49 am Scris de lili

» Meniu Craciun 2011
Creme pentru torturi EmptyJoi Ian 05, 2012 2:51 am Scris de lili

» Cartofi "Jos Basescu"
Creme pentru torturi EmptySam Dec 17, 2011 11:41 pm Scris de lili

» Torturi pentru femei, fete -Poze luate de pe internet -
Creme pentru torturi EmptyDum Dec 11, 2011 9:45 am Scris de lili

» Turta dulce
Creme pentru torturi EmptyMar Dec 06, 2011 10:51 pm Scris de lili

» Mititei din carne de porc facuti acasa
Creme pentru torturi EmptyMar Dec 06, 2011 10:46 pm Scris de lili

» Coronita de Craciun pentru usa- Realizata de Emma
Creme pentru torturi EmptyVin Dec 02, 2011 10:46 am Scris de lili

Calendar ortodox
Sponsori
Create your own banner at mybannermaker.com! Photobucket
Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Vizitatori

counter globe
widgeo.net

Creme pentru torturi

In jos

Creme pentru torturi Empty Creme pentru torturi

Mesaj Scris de lili Mar Noi 16, 2010 8:37 am

Tot hoinarind pe internet am salvat intr-un fisier cateva retete de creme de prajituri. Chiar de pe unde nu m-ai stiu caci le am de vreo 2 sau 3 ani. La doua parca am scris de unde le am. Acuma iata ca le pun si aici.


[b]CREMA PENTRU TORT:


-500 ml lapte
-10 linguri rase de zahar
-2 budinci Dr. Oetker de ciocolata(vanilie,frisca, etc)
-500 ml frisca lichida batuta foarte bine (orice frisca pt. a se intari, inainte de a o bate se pun 2-3 picaturi de zeama de lamaie, deci nu punem intaritor de frisca)

Din ingredientele de mai sus se face o budinca(in afara de frisca), budinca ce nu se fierbe decat foarte putin(cand a inceput sa se ingroase se ia de pe foc).Se lasa la racit, dar nu de tot si se incorporeaza treptat in frisca gata batuta(se amesteca cu mixerul).Daca vi se pare ca e prea multa budinca nu o puneti pe toata, crema trebuie sa ramana tare, nu are voie sa fie moale.

CREMA PENTRU FOI DE NAPOLITATNE

-2 cani zahar se topesc pe foc
-se adauga o cana de nuca taiata cu cutitul
-se aduga ½ pachet unt sau margarina si un galbenus de ou si se amesteca pana se omogenizeaza
-se intinde de-a lungul pe foi
-compozitia trebuie sa fie calda
-cantitatile vi le alegeti voi.
-eu fac cu cantitate dubla sa iasa mai mult.

Crema 1

2 oua f. proaspete potrivite
2 lg. zahar pudra
250 gr. mascarpone

Se separa galbenusele de albuse. Se bat albusele spuma tare si la final se adauga un zahar vanilat si se mai bat putin cu zaharul cat sa se topeasca. Gabenusele se freaca spuma cu zaharul praf. In compozitie se adauga apoi pe rand cate o lingura de albus si o lingura de mascarpone si se amesteca la viteza mica pana se termina cele doua ingrediente. Crema se tine la rece cam 2 ore, apoi se pune pe tort. Poti adauga un intaritor de frisca pentru mai multa siguranta.

Crema 2

200 gr. ciocolata, 200 ml smantana grasa, 1 praf de frisca, 5 lg. zahar.

Ciocolata si zaharul se amesteca pe abur. Se adauga smantana cand ciocolata este topita si se amesteca tot pe abur pana se ingroasa (cam de consistenta unei budinci). Se poate adauga cacao daca vrei sa fie mai amaruie. Se ia de pe foc si se raceste bine (trebuie sa aiba consistenta cremei Finetti - trebuie s-o pui si la frigider, ca altfel nu se raceste suficient). Dupa racire se adauga frisca preparata din praf. Crema obtinuta din cantitatile de mai sus este destul de pufoasa. Daca vrei o crema mai consistenta, pui doar jumatate din cantitatea de frisca. Poti sa o aromezi cu rom sau cognac, chiar sa pui in ea o parte din fructe.

Crema 3

Un pachet de unt se inmoaie la temperatura camerei. 250 ml lapte se amesteca impreuna cu 2 lg. amidon si se fierb pana capata consistenta unei budinci. Se raceste amestecand din cand in cand sa nu prinda coaja. Untul se freaca impreuna cu 140 gr. zahar praf. Se adauga pe rand cate o lingura de amestec de lapte (sa fie rece, nu caldutz) si se amesteca usor. Dupa ce s-a incorporat toata cantitatea de crema de lapte se pune cacao dupa gust. Crema se pune intr-un vas de yena si se incalzeste pe foc pana isi schimba culoarea (se inchide la culoare) si consistenta (se face foarte fina). Se ia de pe foc si se raceste.

Crema 4

Un pachet de unt/margarina se freaca spuma cu 140 gr. zahar praf. In compozitie se adauga pe rand un borcan de crema de ciocolata Finetti.

Crema 5

350 ml frisca lichida, 200 gr. ciocolata amaruie, 2 lg. ness si 70 gr. margarina se amesteca si se tin pe foc pana se omogenizeaza. Se raceste bine de tot la frigider, apoi se bate cu mixerul pana devine spuma.

Crema de cioco/cacao

- 1 ou;
- 1 cana de zahar de marime medie;
- 1 pachet cacao ( de preferinta Dr. Oetker);
- 1 pachet de unt;
- 1 esenta vanilie
Se amesteca oul, cu cana de zahar si se bat cu telul pe baie de abur timp de 15 minute ( pana se face ca o smantana subtire).

Se da deoparte, se adauga pachetul de cacao, amestecandu-se cu telul dintr-o margine pentru a o incorpora f bine.

Se lasa ca tot acest amestec sa ajunga la temperatura camerei, dupa care se adauga esenta si pachetul de unt, care in prealabil a fost lasat dinainte sa se inmoaie ( chiar f bine).

Atentie !!! Crema sa fie potrivita ca si temperatura ( se poate proba cu degetul) daca e prea calda, se taie untul!!!! Cantitatea finala e suficienta pt. un tort mare!
Se pune pe ce fel de prajituri vreti voi.

CREMA PENTRU CREMES(CREMSNIT):


-1,5 l lapte
-5 oua
-16 linguri zahar
-3 budinci de vanilie
-3 buc. zahar vanilat
-3 linguri faina
-frisca lichida batuta cu mixerul(200-300 ml)

1 litru de lapte + 8 ling zahar se pune la fiert(la foc mic, mic).
Budinca se amesteca cu faina+galben.+zahar vanilie + 0.5 ml lapte.
Albusurile se bat spuma cu 8 ling zahar.
Cand laptele fierbe, se adauga amestecul cu budinca, etc si se invarte pana se ingroasa(ca o budinca).Se ia de pe foc si se pun albusurile batute spuma.
Foile se cumpara. Cea de jos o punem mai groasa iar cea de sus se faramiteaza toata.

Crema de nuca -reteta apartine lui Sidy


Avem nevoie de : 300 g unt, 300 g zahar tos, 100 g nuca macinata, 50 ml esenta rom, vanilie, 1 ou si 50 ml apa.
Se pune la fiert zaharul cu apa si se face un sirop, care se incearca dupa metoda stiuta. Oul se bate bine-bine si se adauga peste sirop , invirtindu-se foarte repede, pina se ingroasa.Se adauga untul si se bate bine pina devine ca o crema. La sfirsit se adauga nuca, romul si vanilia si daca e nevoie se da la rece pina se ingroasa.
Cu aceasta crema se poate umple , orice fel de blat de tort.


Crema capuccino:

-250 g branza de vaci
-1 galbenus
-3 plicuri capucino de care doriti voi
-150 ml apa
-400 g frisca batuta
- 12 folii de gelatina sau 2 plicuri granule
-1 cioco milka sau altceva de calitate

Se amesteca 250 g branza de vaci cu un galbenus. Se adauga 3 plicuri de cappucino dizolvate in 150 ml apa. Se amesteca bine. Separat se fac 400 g frisca. Se pun la inmuiat 12 foli de gelatina (20g) sau 2 plicuri granule. Se topesc apoi pe baie de abur. Se inglobeaza in crema de branza. La sfarsit se adauga frisca. Apoi 1/2 ciocolata Milka cu lapte data pe razatoarea mare.
Se pune un inel in jurul tortului. Se toarna crema. Se da la frigider 4-5 ore, e bine sa steie de pe o zi alta.

Mousse de ciocolata amaruie

Avem nevoie de:
-500 ml de smantana dulce(dorna spre ex)dar se poate inlocui smantana cu frisca normala:hulala,hopla,ce vreti voi.
-600 g ciocolata amaruie
-310 ml frisca batuta
-3 foi de gelatina
Cum procedam:
-Am pus la inmuiat in apa rece gelatina
-am pregatit frisca
-am pus pe foc smantana si a dat in clocot(am folosit dorna rosie)
-se adauga ciocolata amaruie rasa si am amestecat sa se topeasca
-Am scos gelatina din apa rece am bagat-o in microunde la 40 de grade 50 secunde si am turnat-o peste ciocolata amaruie
-lasat crema sa ajunga la temperatura camerei
-se adauga frisca batuta

CREMA DE CACAO - de la Leila&Lori

4 oua, 400g zahar, 4lg apa, 100g cacao ,2 pac margarina rama , doua esente de rom(fiola).

Se fierb ouale, zaharul si apa la baien marine pana devine ca o smantana se adauga cacao si o bucatica de margarina se lasa sa se raceasca apoi se adauga margarina putin cate putin batandu-se cu mixerul la viteza mare. La sfarsit se adauga esenta de rom (fiole)
o puteti folosi la torturi,miniamandine, rulade, etc.


Crema bavareze:

100g zahar,un pic de sare,un pachetel de gelatina,5 galbenusuri,370ml de lapte,o lingurita jumate de zahar vanilat,250ml frisca lichida
punem zaharul,sarea,galbenusurilesi gelatina intr_un castronsi amestecam pana a obtine o compozitie omogena.Punem la fiert laptele si zaharul vanilat.Luam de pe foc laptele si punem 3-4- linguri in compozitie de zahar si gelatina,amestecand bine,dupa care varsam cate un pic de lapte ramas amestecand mereu.Punem din nou compozitia pe foc (mediu)continund sa amestecam.Luam de pe foc cand da sa dea in clocot,lasand sa se raceasca(amestecand din cand in cand).Batem smantana pana se face frisca si amestecam cu crema rece.O punem in frigider pt 4 ore

CREMA FALSA:

120g d unt,100gzahar,125ml apa fierbinte,o lingurita zahar vanilat.
Amestecam facand o crema din unt si zahar,apa si zahar vanilat.Daca compozitia nu iese continuam a amestecam pana obtinem o compozitie fina

SPUMA DE CIOCOLATA :

400g de frisca,3albusuri batute,300ml lapte ,9 g gelatina,6 linguri zahar(cu care e bat albusurile),20g ciocolata.
Albusurile se bat cu zaharul,frisca se bate.Topim ciocolata si gelatina(dupa instructiunile de pe pachet).Amestecam toate ingredientele.
Pt a schimba culoarea spumei de ciocolata inlocuim ciocolata maro cu cea alba

Crema de ciocolata

1/4 l frisca lichida si 250 gr de ciocolata amaruie se incalzeste la foc potrivit, amestecand continuu pana da 3-4 clocote.luam de pe foc si lasam sa se raceasca, iar apoi incorporam frisca batuta din 1/4 l frisca lichida.
crema este super gustoasa.
cateodata amestec cu visine, imi place foarte mult combinatia de ciocolata cu visine.

Crema simpla si super gustoasa:

1 cutie si jumatate de FINETI
500 ml de frisca

Se bate bine frisca si se amesteca bine cu fineti iar apoi se umple 2 randuri de blaturi

Crema pentru tort si prajituri:

Avem nevoie de:

½ l lapte, 250 g zahar, 2 linguri faina, 2 plicuri zahar vanilat, 1 pachet de unt

Cum procedam:

¼ l lapte se fierbe cu zaharul. Se amesteca restul de lapte cu faina si se toarna in laptele fiert, apoi se amesteca in continuare pe foc, pana ce compozitia devine groasa ca o ciulama. Separat se freaca untul, apoi se pune putin cate putin din compozitia racita si se amesteca usor pana la omogenizarea completa.
Este la fel de buna si pentru prajituri cu crema de vanilie, cat si pentru tort.


Crema pentru tort/prajitura

- 1 cana zahar
- 1 cana lapte
- 4-5 linguri de faina
- 1 pachet margarina
- 2-3 linguri cacao
- miez de nuca
- stafide
- esenta de rom


Mod de preparare:

Se amesteca la rece laptele, zaharul si cacaoa apoi se pun la foc mic, se amesteca continuu pana se ingroasa ( putin mai mult ca pentru clatite, sa nu cada crema de pe lingura).
Se ia de pe foc, se taie marunt pachetul de margarina, se amesteca, se adauga esenta de rom, nucile sau stafidele (dupa gust ) si se lasa la racit la temperatura camerei ( nu la frigider).
Daca se ingroasa prea tare crema si este greu de intins pe blat, se unge mereu lama cutitului cu lapte.


Crema caramea foarte buna

250g zahar
5 linguri de faina
500ml lapte
un pachet de margarina
cacao


Mod de preparare :

Zaharul se pune la caramelizat, se adauga faina, amestecand continuu, apoi laptele si cacaua si se amesteca pentru a nu se forma aglomerari. La sfarsit se adauga margarina.

Crema pt orice fel de prajitura

200g smantana subtire
100g zahar pudra
200g mascarpone
1 lingurita extract de vanilie

se pun toate ingredientele intr-un castron mai mare si cu mixterul mixati pana are o consistenta groasa.

Crema simpla

0,250l lapte
3 oua
3linguri faina
3 linguri cacao
1 pahar de 100g cu zahar
50 g unt sau margarina
esenta de rom

se pune laptele la fiert pe baie de aburi ,iar separat intr-un castronel se amesteca restul de ingrediente fara unt si rom
cand laptele incepe sa firba se pune compozitia din castron si se amesteca continuu pana se ingroasa.se da jos,se mesteca si cand este racorita se pune rom-ul si unt-ul amestecand mereu

Se foloseste la tort sau la orice prajitura de tip pandispan.

Crema de suhaida.

200 gr.zahar.3oua intregi,4 linguri de faina se pun la fiert.se ia de pe foc si se adauga 2 pachete de Rama, samburi de nuca, esenta de rom si 4 linguri de cacao.

Crema cu mascarpone

250 g mascarpone
200 ml frisca lichida / smantana pentru frisca
3 oua
4 linguri zahar
1 fiola esenta rom
1 plic gelatina (Dr. Oetker - 10 g)

- se bate frisca tare
- albusurile se bat spuma
- galbenusurile se amesteca cu zaharul pana se topeste
- se prepara gelatina conform instructiunilor de pe ambalaj si se pune peste compozitia de galbenusuri
- peste crema de galbenusuri se adauga crema de mascarpone, frisca si esenta de rom, dupa care se adauga albusurile spuma


lili
lili
Admin

Scorpion Caine
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 13206
Reputatie : 7
Data nasterii : 30/10/1970
Data de inscriere : 14/02/2009
Varsta : 53
Localizare : Dej

http://liligospodini.blogspot.com/

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum